Image

Geomembrana jako materiał izolacyjny znajduje niezwykle szerokie zastosowanie. To skuteczny sposób na zagwarantowanie budynkowi optymalnej izolacji (np. na dachu), zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią, na uszczelnienie zbiorników sztucznych - czy to retencyjnych, czy też basenów lub do użytku prywatnego lub komercyjnego. Geomembrana jest produkowana z na tyle trwałych surowców, że można ją układać również tam, gdzie odbywa się wydobycie lub dystrybucja płynnych paliw czy też gdzie składowane są odpady. Dodatkowo geomembrany to atestowane, w pełni bezpieczne dla środowiska elementy budowlane. Mogą nawet mieć kontakt z wodą pitną.

Rzecz jasna geomembrana zawdzięcza swoją funkcjonalność i niezawodność nie tylko strukturze, ale przede wszystkim odpowiedniemu zgrzewaniu, które zapewnia maksymalną szczelność tej warstwy. Zgrzewanie geomembrany może się odbywać zarówno ręcznie, jak i automatycznie. Dzięki temu, że geomembrana ma wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz jest bardzo giętka i łatwa do zgrzewania może być z powodzeniem zgrzewana na tzw. zakładkę przez odpowiednio dobrane urządzenia, zamiast manualnie.

Sposób na szczelność

Geomembrany są niemal idealnie dostosowane do etapowego procesu zgrzewania. Istotne, aby rodzaj zgrzewarki dobrać do charakteru prac. Wszak geomembrana ma wielorakie zastosowanie, stąd też może być umiejscowiona w różnych miejscach i na odmiennych wysokościach. Każdorazowo wysoka temperatura zgrzewarki oddziałuje na surowiec i geomembrana ulega najpierw uplastycznieniu a potem zespoleniu z powierzchnią. Obok geomembran z folii PEHD (bardzo popularnych w wielu przemysłach) w sprzedaży dostępne są geomembrany z PVC, EPDM oraz inne.

Zgrzewanie geomembrany odbywa się najczęściej na tzw. zakładkę. Pozwala to dopasować tworzywo izolacyjne do powierzchni. Folię układa się począwszy od zewnątrz, etapowo wykonując zgrzewy. Po zakończeniu prac konieczne jest skontrolowanie ich szczelności, bowiem od tego zależy funkcjonalność całej geomembrany. Jak przeprowadza się kontrolę? Tutaj pojawiają się różne metody, najprostszą jest kontrola szczelności zgrzewów przy pomocy igły z manometrem WELDY, jednak można wykorzystać również metodę ultradźwiękową lub próżniową. Ta ostatnia gwarantuje bardzo dokładny pomiar. Precyzja może być kluczowa szczególnie wtedy, gdy nawet niewielka nieszczelność może stanowić zagrożenie dla funkcjonalności projektu.

Sam montaż poprzez zgrzewanie geomembrany nie należy do skomplikowanych. Warto położyć nacisk na wysoką jakość wykorzystywanego sprzętu - mogą to być zgrzewarki automatyczne a także spawarki ekstruzyjne. Zastosowanie automatycznych urządzeń jest zalecane szczególnie tam, gdy konieczne jest złączenie ze sobą znacznych ilości geomembrany PEHD, PVC, EPDM czy innej.