Image

Geomembrana stanowi rodzaj geosyntetyków. Przy jej produkcji wykorzystuje się materiały elastomeryczne lub termoplastyczne. Do najpopularniejszych rodzajów z drugiej grupy należą zarówno folie PEHD, jak i PVC-P. Mają one bardzo wiele zastosowań z uwagi na swoją funkcjonalność, wysoką trwałość, a także niewygórowany koszt zakupu i montażu.

Stosuje się je najczęściej jako jako niezwykle trwały uszczelniacz, chroniący zarówno zbiorniki wodne i inne składowiska, płaskie dachy, jak również być zabezpieczającą barierą dla środowiska naturalnego. Dlaczego? Jej zadaniem jest nie przepuszczanie często toksycznych cieczy i gazów do podłoża czy wód gruntowych. Prócz tego geomembrana może być zabezpieczeniem gruntowym np. przy konstrukcjach drogowych różnego typu, a także w projektach zapór wodnych. Oczywiście kluczowe znaczenie ma jakość materiału, ale i sposób jego montażu. Na rynku budowlanych materiałów można znaleźć geomembrany dostosowane do różnorodnych rodzajów podłoża, o odmiennej grubości czy fakturze. Wybór warto uzależnić od charakteru projektu.

Montaż geomembrany najlepiej powierzyć profesjonalistom. Zaleca się, by zastosować podkład w postaci geowłókniny, a następnie położyć folię i przytwierdzić ją techniką cieplnego łączenia. W ten sposób zmaksymalizowana zostanie wytrzymałość wbudowanej w grunt geomembrany.

Geomembrany są polecane nie tylko do dużych czy przemysłowych budowli i zbiorników. Również przydomowe oczka wodne, tarasy, balkony, a także połączenia rur w fundamentach budynków należą do konstrukcji, dla których obecność geomembrany może okazać się konieczna. Nie chodzi jedynie o zmienne warunki atmosferyczne czy podmokły grunt. Geomembrany pomagają uszczelniać obiekty także w zakresie ochrony przed wyciekiem substancji (ciekłych lub lotnych) o niebezpiecznym charakterze. Są odporne na działanie promieniowania UV, mają niewielką wagę oraz łatwo można je trwale połączyć z podłożem przy pomocy zgrzewarki. Warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej geomembrany jeszcze przed rozpoczęciem budowy, ponieważ jej rodzaj i grubość można dobrać do charakteru budowli.

Hydroizolacja jest procesem mającym na celu zabezpieczenie elementów budynku czy budowli przed działaniem wilgoci. Szczególnie ważna jest tu ochrona przed wpływem wód gruntowych na powierzchnie betonowe. Bardzo wymagające w hydroizolacji są różnego rodzaju zbiorniki wodne, w których kłopotliwym problemem staje się ciśnienie hydrostatyczne wody, mogące powodować zniszczenia warstwy hydroizolacyjnej zbiornika.

Wśród rozmaitych sposobów hydroizolacji do jednej z najbardziej skutecznych i bezpiecznych należy zastosowanie geomembrany. Właściwe zamontowanie, a dokładniej zgrzanie folii przy pomocy specjalistycznego sprzętu, pozwala na utworzenie wyjątkowo szczelnej warstwy, chroniącej elementy budowli przed działaniem wilgoci, jej napływem, a także stale oddziaływującym na nią ciśnieniem hydrostatycznym.

W hydroizolacji stosowanych jest kilka rodzajów filii uszczelniających, takich jak: PEHD (płaskie i wytłaczane) , PVC (płaskie) oraz EPDM (płaskie).