Image

Zbiorniki wodne mogą mieć różny charakter. Są wykorzystywane zarówno w celach przemysłowych, jak i w straży pożarnej czy na terenie prywatnych posesji. Każdorazowo niezwykle ważne jest odpowiednio wykonane zabezpieczenie, tak, aby zbiornik był szczelny oraz bezpieczny w użytkowaniu.

Uszczelnianie zbiorników od wielu lat odbywa się przy pomocy sprawdzonej metody. Praktyka wykazała, że najlepszym rozwiązaniem pozostaje dobrze przeprowadzony montaż geomembrany, czyli inaczej folii PEHD wykonanej z wysokiej jakości trwałych materiałów.

Uszczelnianie zbiornika jest konieczne zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i praktycznych powodów. Pomaga chronić konstrukcję przez negatywnymi skutkami działania wilgoci czy silnego ciśnienia. Istotny pozostaje czynnik proekologiczny - w przypadku przechowywania w konkretnym zbiorniku materiałów toksycznych lub wręcz niebezpiecznych (jak agresywnie działające kwasy, paliwa płynne) folia PEHD minimalizuje ryzyko przecieku do gleby czy wód gruntowych w okolicy. Geomembranę najlepiej umieścić na powierzchni (pokrytej dla pewności rezultatu wartstwą geowłókniny) metodą zgrzewania.

Zabezpieczone w ten sposób mogą być m.in. zbiorniki retencyjne - umieszczone na terenie zakładów przemysłowych, przeciwpożarowe, baseny i inne obiekty użyteczności publicznej, oczka wodne a nawet stawy rybne i kąpielowe. Jak łatwo zauważyć, folia PEHD sprawdza się wszędzie tam, gdzie konieczne jest uszczelnianie zbiorników o dowolnej zawartości. Jednak to nie wszystko - membrany mogą stanowić również zabezpieczenie izolacyjne dla dachów płaskich - chroniące przed gromadzeniem się wilgoci. Prócz płynów folia PEHD nie przepuszcza też szkodliwych gazów. Jest produkowane w różnych grubościach, a ich zakres wynosi od  0,7 - 2,5mm. Ten parametr dopasowuje się do rodzaju podłoża, poziomu ryzyka ewentualnych uszkodzeń mechanicznych, a także potencjalnego ciśnienia wody na jakie folia ma być narażana regularnie. Materiał można dobrać o gładkiej bądź szorstkiej fakturze, w zależności od tego, jakiego rodzaju obiekt ma być uszczelniony. Wytłaczane geomembrany częściej są stosowane do uszczelniania zbiorników oraz ochrony gruntów. Ich szeroki wybór na rynku umożliwia idealne dopasowanie do potrzeb obiektu.